انجمن سیستم های سطوح آبگیر باران ایران- اخبار سمینار و کنفرانس ها
بزرگداشت روز ملی آب

حذف تصاویر و رنگ‌ها

بزرگداشت روز ملی آب توسیط اتاق ایران و کمیسیون ملی یونسکو در ایران با شعار "نجات آب، ضرورتی ملی، رسالتی جهانی" و با نگرشی بر شعار جهانی "آب و اشتغال" در روز چهارشنبه ۱۲/۱۲/۹۴ در محل اتاق ایران برگزار شد. در ابتدای این مراسم آقای مهندس شریعتمدار، دبیر همایش، ضمن خوش آمدگویی به حاضران، بحران آب را مشکل جهانی عنوان داشته و گفت: برخورد کشورها و دولت ها با این مشکل متفاوت است. در ادامه پس از پخش تیزر آب، آقای مهندس جلالپور، ریاست اتاق ایران، پیام رئیس محترم جمهور را قرائت کرده و پس از آن به ایران سخنرانی پرداخت. ایشان تاکید کرد که از امسال به طور مستمر بزرگداشت روز ملی آب از سوی اتاق ایران برگزار خواهد شد. جلالپور اضافه کرد: این روز بهترین فرصت برای به صدا در آوردن زنگ خطر آب است تا به یاد داشته باشیم که این مایع ارزشمند در شرایط مناسبی به سر نمی برد. فهم مشترک از مشکل آب، یکی از چالش های جدی کشور بوده و وظیفه ما است که به افکار عمومی تلنگر زده و یادآوری کنیم که حیات کره زمین در خطر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: اتاق ایران بر اساس وظایف قانونی خود به بحث آب و کشاورزی اهمیت جدی داده و توانسته اقدامات سازنده ای در این حوزه انجام دهیم.
پس از پخش سرود ملی آب، آقای دکتر نصیری قیداری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران سخنرانی کرد. ایشان گفت: در برنامه های توسعه و بسیاری قوانین کشور، بندهای مختلفی راجع به آب وجود دارد، اما بودن این قوانین و بندها به تنهایی کافی نبوده و در بهبود شرایط موثر نیستند. باید اطمینان داشته باشیم برای اجرای قوانین برنامه عملی داشته باشیم و بودجه را اختصاص دهیم و جامعه را نیز آماده کرده باشیم. ایشان اضافه کرد: نامگذاری ۲۲ مارس به عنوان روز جهانی آب برای آگاهی دولت ها، ملت ها، مدارس، دانشگاه ها و کلیه اقشار جامعه است. باید اهمیت این روز را بیش از پیش درک کنیم و بعد از آگاهی یافتن اقدام کنیم. کمیسیون ملی یونسکو در ایران از بدو تاسیس خود به بحث آب پرداخته و همواره در تلاش بوده است. این کمیسیون در تمامی پنج گروه کاری خود در حوزه آب کار می کند. از کرسی های دانشگاهی تاسیس شده در کشورمان دو کرسی با نام های بازیافت آب در دانشگاه تهران و مدیریت آب و محیط زیست برای شهرهای پایدار در دانشگاه شریف و سه مرکز نوع دوم یونسکو با نام های مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری، مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی و مرکز بین المللی مدیریت جامع آبخیزداری و منابع زیستی در خصوص آب فعالیت دارند و این ساختارهای ایجاد شده معیاری است که نشان می دهد این کمسیون در راستای برنامه بین المللی آبشناسی یونسکو فعال است. دکتر نصیری در ادامه گفت: مشکل تغییر اقلیم اکنون یک مسئله جهانی است و باید تمامی نهادها به آن توجه کنند. باید در تعریف سرفصل های دروس دانشگاهی به آن پرداخته شود. ما دانشجویان جوان و توانمندی داریم که اگر زمینه مساعد باشد می توانند کارهای ارزشمندی انجام دهند. وی در پایان سخنان خود به فاز هشتم برنامه بین المللی آبشناسی یونسکو اشاره کرد و گفت: این فاز دارای ۶ اصل مهم و هر اصل با ۵ هدف کار می کند و سازمان های داخلی باید با این اهداف همسو باشند و در پایان این فاز گزارش ملی فعالیت ها به یونسکو ارسال می شود.
در ادامه برنامه آقای پاتریک مک کیور، دبیربرنامه بین الملل علوم زمین و ژئوپارک های یونسکو، بحران آب را موضوعی اساسی با مقیاس گسترده توصیف کرد و گفت: بخش زیادی از مناطق مانند جزایر موجود در سطح دنیا منابع آب شیرین خود را ار دست داده و برخی از مناطق هم روبه خشکی هستند. همه این ها درحالی اتفاق افتاده ما می توانیم با بهره گیری از علوم جدید از تدوام روند شور شدن و خشک شدن ذخایر آبی جلوگیری کنیم. وی تاکید کرد: اهداف توسعه پایدار برای دسترسی برابر به آب در اولویت کاری قرار گرفته و در پی آن هستیم که از متساعد شدن مواد شیمیایی خطرناک در دنیا ممانعت کنیم و این گونه سلامت جهان را ارتقا دهیم. این مواد شیمایی، آب، خاک، جانوران و گیاهان را در معرض خطر قرار داده اند.
مک کیور هدف دیگر برنامه بین الملل علوم زمین و ژئوپارک های یونسکو را همکاری همه کشورها برای رسیدگی به بحران آن عنوان کرد و خواستار توجه همه دولت ها به این مسئله شد.
در ادامه پیام ویدیویی آقای براگا، ریاست شورای جهانی آب پخش شد و پس از آن از چند تن از چهره های برجسته حوزه آب و کشاورزی تقدیر شد. احمد آل یاسین، محمد کارآموز، سید آهنگ کوثر، حسین شاه نظری، حسین رفیع، شاهپور قنبری، ناصرآقا محمدی و ابولفضل روغنی گلپایگانی از افرادی بودند که به دلیل اقدامات موثر خود در بخش آب مورد تجلیل قرار گرفتند.
در بزرگداشت روز ملی آب، حسن جوهرچی، ناصرهاشمی، مهدی امینی خواه و شهروز ابراهیمی از جمله هنرمندان سینما، تئاتر و تلویزین با حضور خود از اجرایی کردن راهکارهای مبارزه با بحران آب حمایت کردند.
در ادامه از برندگان مسابقه سراسری عکس آب و اعضای هیئت داوران با اعطای تندیس و لوح تقدیر، تجلیل به عمل آمد و بیانیه هیئت داوران مسابقه عکاسی توسط قلمسیاه از داوران همین مسابقه قرائت شد.
آقای ناکوزی، نماینده مستقر فائو در ایران نیز از سخنرانان این برنامه بود.
خانم لاروش، رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران پیام ایرینا بوکوا، مدیر کل یونسکو را به مناسبت روز جهانی آب قرائت کرد و گفت: در فاصله سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ تعداد ۳/۲ میلیارد نفر به آب آشامیدنی سالم دسترسی پیدا کرده‌اند که وضعیت مطلوبی است اما کافی نیست و هنوز ۷۰۰ میلیون نفر در جهان به آب طبیعی و سالم دسترسی ندارند. وی با بیان اینکه ۲ میلیارد نفر در جهان به بهداشت نیاز دارند و تعداد زنان و دختران در این میان بسیار زیاد است گفت: در عین نیاز به آب آشامیدنی سالم، تقاضا برای آب در مراکز صنعتی نیز در حال افزایش است. لاروش با بیان اینکه موضوع آب در دستورکار توسعه پایدار سال ۲۰۳۰ قرار دارد، گفت: تضمین دسترسی به آب و مدیریت بهداشت آب، برای تحقق سایر موارد در دستور کار توسعه پایدار مانند اشتغال پایدار، بسیار برجسته است. لاروش با اشاره به اینکه تحقق اهداف توسعه تنها با دسترسی به آب محقق نیست و بهداشت و سلامت کافی نیز مهم هستند و تأمین آب آشامیدنی سالم و بهداشت محیط اشتغال نیز باید به یک اولویت تبدیل شود، گفت: تحقق این موضوع به سرمایه‌گذاری احتیاج دارد. رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو افزود: یونسکو در مقام نهاد حمایتگر سازمان ملل با تمام قوا برای تحقق اهداف مرتبط با موضوع آب تلاش می‌کند. وی اقدامات آموزشی و در اختیار قرار دادن اطلاعات به روز در برنامه‌های جهانی آب یونسکو را از جمله اقدامات این سازمان برشمرد. وی با بیان اینکه حرکت رو به جلو در موضوع مدیریت آب نیازمند حرکت‌ همه‌ی ذی‌نفعان است، گفت: ترویج مشاغل با کیفیت در عین رعایت بهداشت آب، به اشتغال پایدار کمک می‌کند. لاروش با تأکید بر لزوم افزایش آگاهی مردم در موضوع آب گفت: علاوه بر آب آشامیدنی و غذا و موارد مصرفی دیگر، محیط زیست نیز باید محیط خوبی برای اقتصاد و بهداشت باشد و رابطه‌ای دو جانبه بین آب و انرژی وجود دارد. وی با بیان اینکه یونسکو در روز جهانی آب تأکید بسیاری روی بهداشت آب آشامیدنی دارد، گفت: یونسکو در همه دنیا با برنامه‌های مختلف به دولت‌ها کمک می‌کند تا بحران آب را مدیریت کنند.
در این همایش پیام لستر براون از متفکران و نویسندگان حوزه محیط زیست جهان توسط آقای دکتر طراوتی قرائت شد.

ویژه نامه بزرگداشت روز ملی آب

منبع: وب سایت کمیسیون ملی یونسکو - ایران

نشانی مطلب در وبگاه انجمن سیستم های سطوح آبگیر باران ایران:
http://ircsa.ir/find.php?item=1.99.394.fa
برگشت به اصل مطلب